Мектеп психологының ұсыныстары

07.10.2022

Бірінші сынып оқушыларын  мектепке бейімдеу мәселесі ата-аналар үшін де, бүкіл білім беру жүйесі үшін де аса маңызды. Мектепке келіп, өздері үшін жаңа ортаға түскен  балалардың  барлығы дерлік өздерін еріксіз жайсыз сезінеді және алаңдайды. Алғашқы оқушыларды сәтті бейімдеу үшін оқыту мотивациясы  өте маңызды. Бірінші жылы, оны негізінен ересектер ұсынады. Олардың балаларға жаңа нәрсені игеруге немесе үйренуге тырысқаны туралы, бұл бірінші сынып оқушыларының оқығысы келетініне байланысты. Білім беру мотивациясын дамыту үшін баланың мектептегі алғашқы қадамдары ересектерден қызығушылық пен түсіністікпен кездескені маңызды.

Балаңызға бере алатын ең маңызды нәрсе - бұл сіздің назарыңыз.

Сондай-ақ, сіздің мектепке және мұғалімдерге  деген оң көзқарасыңыз баланың ойына ықпал етіп,  бейімделу  кезеңін  жеңілдетеді.

Балаңызға өмірдің жаңа режиміне үйреніп, құрдастарымен қарым-қатынас орнатуға  және өзін  сенімді сезінуге көмектесіңіз.

Балаңызды әр түрлі жағдайларда  бақылаңыз, бұл сіздің балаңызды жақсы тануға  ​​және  балаңыздың жай –күйін  жақсы білуге ​​көмектеседі.

Баланың қозғалыс  белсенділігін дамытуға назар аударыңыз, өйткені, физикалық жүктемеге үйренген шыдамды бала, қозғалысы аз әлсіз баладан гөрі   тезірек бейімделеді

Балаңыздың дегеніне көне бермеңіз және  шектен тыс еркелетпеңіз, бұндай жағдайда балаңыз қырсық,  әрі бірбеткей болады.

Есіңізде болсын: сіздің балаңыз бұрынғы сіз оқыған мектепте оқымайды. Балаңызға бір нәрсені түсінбегені немесе  қолынан келмеген  істер үшін оны  қорлайтын, намысына тиетін сөздермен ұрыспаңыз.   қорлайтын сөздерін ешқашан түсіре алмау немесе жасау мүмкін емес. Балаңыздың жетістіктері  жеткіліксіз деп ойласаңыз да, оны оң бағалауға,  бойынша сенімділік ұялатуға  тырысыңыз.

.