Химиялық жаңалықтар әлемінде

30.06.2020
1 маусым мен 30 маусым аралығында "Атбасар қаласының №1 орта мектебі" КММ жазғы кезеңде қашықтық  форматтағы химия - биология мектебі жұмыс істеді. Біздің мектепте өткізілген сабақтар пән бойынша білімдерін кеңейтуге және тереңдетуге мүмкіндік берді. Сабақ барысында оқушылардың жеке ерекшеліктері ескерілді. Қызықты сабақтар оқушыларға химия ғылымын жалпыға ортақ мәдениеттің бір бөлігі ретінде түсінуге көмектесті. Қашықтық сабақтарда химия - биология мектебінің қатысушылары үй жағдайында түрлі қызықты тәжірибелерді орындауға тырысты, әсіресе олар тәжірибелік бөлікті көрсеткен кезде, олар қызықты болды. Бір ай бойы оқушыларға "қу" есептерді шешу, ребустар мен викториналарды шешу кезінде бірнеше рет химиялық тапқырлық танытуға тура келді. Логикалық тапсырмалар оқушылардың пәнге деген белсенділігін дамытады, олардың ой-өрісін кеңейтеді. Қатысушыларға түрлі бейнефрагменттерді көру тізімі ұсынылды: бұл химиялық тәжірибелер, дамытатын мульфильмдер. Өйткені қазіргі заманғы мультфильмдер көптеген химиялық құбылыстарды керемет көрсете алады, сондай-ақ ойын түрінде химиялық элементтерді есте сақтауға көмектеседі. Күн сайын сабақтарда сөйлеу мәдениетін жетілдіруге, оқушылардың көркем әдебиетті оқуға және күрделі, әрі тамаша химия ғылымына деген қызығушылығын арттыруға тырысты, өлеңдерде, прозаларда заттар мен оның айналыстары туралы ойлар, құбылыстардың эмоционалдық сипаттамасы мен іс-әрекет процестері бар, шығармаларды жарқын, бейнелі, әсем етеді. Оқушылар сабақта "Химия менің өмірімде" тақырыбында эссе жазды. Олар химия біздің өмірімізбен қалай тығыз байланысты екенін, тіпті пән бойынша ең аз білім қорына ие бола отырып, көптеген мәселелерді шешуді жеңілдететінін атап өтті. Химия-бұл оқушылардың шығармашылық дамуына қажетті барлық жағдайлар мен құралдар бар пән. Химия-биологиялық мектеп оқушылардың қиялын және кеңістіктік көріністерін, аналитикалық және логикалық ойлауын, зияткерлік қабілеттерін дамытады.

Каримова К.Е.